Školenia obslúh motorových vozíkov
Školenia:
Základné školenie - je určené záujemcov o získanie kvalifikácie a odbornej spôsobilosti oprávňujúcej k vykonávaniu činnosti súvisiacich s obsluhov motorových vozíkov. Do kurzu je zaradený účastník po splnení nasledovných podmienok:
- vek nad 18 rokov
- doložený doklad od lekára o zdravotnej spôsobilosti na obsluhu motorových vozíkov
- prihláška do kurzu na obsluhu MV podpísaná účastníkom
- fotografie účastníka 2 ks v rozmeroch 30x35mm
Základné školenie pozostáva z triedy I., druh W1, dĺžka základného kurzu trvá 3 až 5 dní. Cieľom základného školenia je poskytnúť účastníkom komplex odborných poznatkov a praktických zručností nevyhnutných k ovládaniu a obsluhe MV, manipulácii s prepravovaným materiálom.
Priebeh školenia:
prezenčný kurz pozostávajúci z teoretickej výučby a praktického výcviku, kurz je pre rôznych záujemcov, zástupcov zamestnávateľských subjektov. V prípade, že zamestnávateľ potrebuje vyškoliť viac ako 7 zamestnancov, je možné školenie uskutočniť v priestoroch zamestnávateľa, ináč len v budove a priestoroch firmy MIBEX s.r.o.
Opakované školenie - je určené pre obsluhu MV, ak od posledného školenie ešte neuplynulo 12 mesiacov. Neúčasť opakovaného školenia je dôvodom pre stratu platnosti preukazu.
Cieľom opakovaného školenia je aktualizácia a oboznámenie sa s novými predpismy, normamy a skúsenostami v oblasti zásad BOZP pri obsluhe motorových vozíkov. Pri opakovanom školení je potrebné doložiť preukaz obsluhy motorových vozíkov a Evidenčný list vodiča obslúh motorových vozíkov.
Dĺžka školenia- do 8 hodín
Rozširovacie školenie - je určené záujemcom, kt. potrebujú rozšíriť oprávnenie o skupinu alebo viac skupín obsluhy motorových vozíkov. Tento kurz pozostáva z 50% teoretickej a 50% praktickej časti. Potreba pôvodného preukazu obsluhy motorového vozíka.
Ponúkame Vám:
DELENIE MOTOROVÝCH VOZÍKOV:
Trieda I. - elektrické vozíky
Trieda II.- vozíky so spaľovacím motorom
Skupiny:
- A - plošinové, nízkozdvíhacie, vlečné a tlačné ručne vedené
- B - plošinové, nízkozdvíhacie, vlečné a tlačné s pákovým riadením
- C - plošinové, nízkozdvíhacie, vlečné a tlačné s volantovým riadením
- D - vysokozdvíhacie ručne vedené
- E - vysokozdvíhacie s pákovým riadením
- W1 - vysokozdvíhacie s volantovým riadením do 5 t nosnosti
- W2 - vysokozdvíhacie s volantovým riadením nad 5 t nosnosti
- G - vykokozdvíhacie so zdvíhacou plošinou
- Z - špeciálne vozíky
TEHNICKÉ KONTROLY VYSOKOZDVIŽNÝCH VOZÍKOV
TECHNICKÉ KONTROLY MOTOROVÝCH VOZÍKOV
TECHNICKÉ KONTROLY VOZÍKOV LPG/CNG, MONTÁŽ PLYNOVÝCH ZARIADENÍ
Firma MIBEX s.r.o. získala osvedčenie o odbornej spôsobilosti na montáž a kontroly plyn.zariadenia motorových vozíkov.
Doklady k technickej kontrole vozíka:
- vystavenie technického preukazu MV
- evidenčný list motorového vozidla
- kontrolný formulár
- revízna kniha - iba VZV na LPG pohon
- osvedčenie o technickom preukaze MV
Bezpečnostné predpisy potrebné k prevádzke VZV
Na pracovnom prostriedku na zdvíhanie musí byť zreteľne vyznačené dovolené prevádzkové zaťaženie a tam, kde je to vhodné musí byť umiestnená aj tabuľka udávajúca dovolené prevádzkové zaťaženie pre každú konfiguráciu pracovného prostriedku. Príslušenstvo pracovného prostriedku na zdvíhanie bremena musí byť označené, aby sa dali určiť charakteristiky podstatné pre bezpečné používanie. Pracovný prostriedok, ktorý nieje určený na zdvíhanie osôb, musí byť vhodne a zreteľne označený, aby sa tak nemohol použiť ani omylom. Počas prevádzky strojov a zariadení sa musia vykonávať ich pravidelné predpísané kontroly, skúšky, revízie, údržba a opravy ( podľa zákona 59/1982 Z.z. §7.)
Čelné vysokozdvižné vozíky pri stohovaní do výšky väčšej ako 1,5m nad sedadlo vodiča musia mať ochranný rám. Pri stohovaní do výšky väčšej ako 4,0m musia mať okrem ochranného rámu i opornú mrežu a plnogumové kolesá ( podľa zákona 59/1982 Z.z. §228 odst.2.)
Ochranná prilba pri práci v blízkosti zdvíhadiel, zdvíhacích zariadení, žeriavov, dopravníkov a pri zdvíhaní bremien na vysokozdvižných vozíkoch ( nad 2 metre) podľa zákona 504/2002 Z.z §5
Ak konštrukcia samohybného pracovného stroja s pracovným zariadením umiestneným v prednej časti stroja v prepravnej polohe neumožňuje výhľad z miesta vodiča, musí byť výhľad umožnený pomocou zrkadiel tak, aby bola zaistená bezpečná prevádzka vozidla ( podľa zákona 116/1997 Z.z. §18 odst.1
Pracovný stroj samohybný musí byť vybavený jedným, alebo niekoľkými hasiacimi prístrojmi s hmotnosťou náplne všetkých najmenej 6 kg podľa zákona 116/1997 Z.z. §93 odst.1
Nové technické predpisy pre prevádzkovateľov vysokozdvižných vozíkov na pohon LPG/CNG
Plynové zariadenie po namontovaní do vozíka a po každej oprave, alebo rekonštrukcii sa musí podrobiť technickej kontrole. Na vozíkoch na plyn v prevádzke sa musí vykonávať pravidelná technická kontrola plynového zariadenia, a to vždy do jedného roka od predchádzajúcej kontroly. Technické kontroly plynových zariadení sa vykonávajú podľa technologického postupu určeného výrobcom plynových zariadení sa vykonávajú podľa technologického postupu určeného výrobcom plynových zariadení, súčasťo technickej kontroly je vždy skáška tesnosti a pevnosti, a protokol s revíznou správou.
Prevádzkovateľ je povinný vykonávať na vozíkoch s plynovým zariadením pravidelné vizuálne prehliadky plynového zariadenia a kontroly tesnosti. Lehota kontroly plynového zariadenia nesmie byť dlhšia ako jeden mesiac.
Na vykonanie technických a tlakových kontrol je oprávnený:
-
výrobca plynového zariadenia
-
dovozca plynového zariadenia
-
právnická osoba, alebo FO oprávnená na podnikanie, ktorá vykonala zabudovanie plynového zariadenia do vozíka
-
pracovník vlastniaci osvedčenie o odbornej spôsobilosti k montáži, opravám a servisu, technickým kontrolám plynového zariadenia na LPG pohon motorových vozíkov
Osvedčenia na riadenie vozíka s plynovým pohonom je oprávnený vydávať:
-
pracovník vlastniaci osvedčenie o odbornej spôsobilosti k montáži, opravám a servisu, technickým kontrolám plynového zariadenia na LPG pohon motorových vozíkov
-
inštruktor - lektor vodičov motorových vozíkov, vyškolený akreditovaným pracoviskom Národného Inšpektorátu práce
Prevádzkovateľ vozíka poháňaného plynom vedie o technických a tlakových kontrolách evidenciu.
Označovanie vozidiel
Vyhl. MDPT SR č. 578/2006 Z.z. stanovuje označovanie vozidiel v §1 odst. 16 a 17:
Rozmery:
šírka ohraničenia: 4 - 6 mm
výška písma: rovné alebo väčšie ako 25 mm
hrúbka písma: rovné alebo väčšie ako 4 mm
šírka nálepky: 110 - 150 mm
výška nálepky: 80 -110 mm
Slovo ,,lpg,,musí byť umiestnené uprostred nálepky.
pozadie kruhu: žlté
okraj: čierna farba
písmená. čierne
pozadie: zelené
okraj: biely alebo biely odrážavý
písmená: biele
rozmery: ako v LPG
|
mibexsro |
služby |
15.2.2010 15:09 |